Zatrucie ksylitolem u czworonogów. Na co należy przyuważyć?

Sporo materiałów zawiera substancję słodzącą – ksylitol. Mimo to, iż ksylitol jest do cna bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest jojczący dla psów.

Co to jest ksylitol? Rad udziela klinika weterynaryjna krosno

W czasie poprzednich paru latek zapadł wielki przyrost wykorzystywania substytutów monosacharydu i środków słodzących. Jednym z najczęstszych jest ksylitol, który jest na bank występującym spirytusem cukrowym znajdującym się w co poniektórych plonach i warzywach.

Jakkolwiek ksylitol można przyuważyć w wielu produktach, takich jak bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on również raz za razem z większym natężeniem popularny w chlebach. Oznacza to, że istnieje alternatywę, że może stać się dotychczasowy w ciastach i innych umiłowanych przysmakach.

Ksylitol jest też czasem ujmowany jako „cukier brzozowy”, wobec tego istotne jest, aby dokumentnie przetestować ewidencję fragmentów przed dostarczeniem coś pieskowi. Jeżeli nie jesteś pewien, w kółko Macieju uchowaj ostrożność.

Jaka ilość ksylitolu jest jojcząca dla psinów?

Co więcej bardzo małe ilości ksylitolu mogą powodować ceremonialne dylematy lecznicze. Z uwagi na różne ilości ksylitolu znajdujące się w wielorakich produktach, ilość produktu, która musi pozostać zjedzona, ażeby zameldowała się toksyczność, jest wieloraka.

Dzięki temu niezwykle kluczowe jest, aby natychmiast skontaktować się z konowałem weterynarii względnie Vets Now, jeżeli upatrujesz, że Twoje zwierzę skonsumowało jakąkolwiek ilość ksylitolu.

Dlaczego ksylitol jest tak groźny dla czworonogów?

Pułap cukru we krwi jest monitorowany przez insulinę, która jest inkretem wyzwalanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie animuje uwalniania insuliny, natomiast u piesków ksylitol jest bardzo szybko przyswajany i pobudza ostrą stymulację wyzwalania insuliny, co w następnej kolejności prowadzi do prędkiego spadku szczebla cukru we krwi (hipoglikemii).

Ogromne porcje ksylitolu mogą także powodować nieodwracalne niedociągnięcie wątroby.

Jakie są syndromy zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u czworonogów wyrazy nadchodzą przeważnie w toku 30 minut (choć mogą być nadzwyczaj pośpieszne albo ciągnąć się co więcej do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u czworonogów mogą obejmować:

padaczka u psa objawy

czy psy boją się petard?

szczeniaki po cesarskim cięcu

trąd skóry u psa

pies wymiotuje pianą

nospa na zatwardzenie u psa

pies wymiotuje i ma biegunkę z krwią

przegrzanie psa co robić

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u psa?

Nie wypada pobudzać wymiotów ani podawać pieskowi niczego doustnie, chyba żeby medyk weterynarii bezpośrednio zaleci takie kontynuowanie. Chociaż nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, zbawienne jest prędkie leczenie poprzez łapiducha weterynarii. Leczenie może się różnić w porównaniu do tego, jak pewnego razu Twój faworyt skonsumował ksylitol.

Alternatywy leczenia wchodzą w sprawienie wymiotów, aby powstrzymać odleglejszemu przyswajaniu toksyny. Hospitalizacja w sprawie zamysłu podania dekstrozy, aby sanować hipoglikemię, jeżeli jest obecna. Wespół z płynami dożylnymi i specyfikami strzegącymi przed niedociągnięciem wątroby.